SMETANKA 16 MENU
projekt 2015
Arch. Prof. Ladislav Lábus
skica ,,Nad” Smetankou, 1997

 

Skicu „Nad” Smetankou vytvořil architekt Ladislav Lábus už v roce 1997, dva roky poté, co začal pracovat na dílčích renovacích domu Na Smetance. Nástavba na střeše domu se v tehdejším kontextu jevila jako utopie.

 

Z nápadu zachyceného ve skice před osmnácti lety se stala realita; soudobé nároží nástavby doplňuje tento dům vrcholného funkcionalismu. Ladislav Lábus tak už dvacet let propojuje původní kvalitní stavbu 30. let 20. století s výrazem současného moderního bydlení. Co víc přát domu Na Smetance? Snad jen to, aby jej obývali nájemníci, kteří tuto výjimečnost pocítí.

 

Zuzana Meisnerová Wismer, Rolf Wismer, majitelé

 

 

nástavba (vizualizace)

vizualizace_1

 

 

Slovo architekta, prof. Ladislava Lábuse

Funkcionalistický obytný dům na rohu ulice Italské a Na Smetance v Praze 2 byl dokončen v roce 1938 podle projektu architekta Jaroslava Vančury. Při zpracování projektu současné podoby jsme mohli zúročit naše bohaté zkušenosti z rekonstrukcí funkcionalistických staveb – Edisonovy transformační stanice a vil – Palička na Babě a vily Lídy Baarové na Hanspaulce, stejně tak jako z řady dílčích rekonstrukcí tohoto domu Na Smetance (od roku 1995).

 

Grosszügige Grundrisse mit Lichtdurchfluteten Räumen

 

Při celkové rekonstrukci spojené s realizací otevřené nástavby na střeše ustupujícího podlaží a garáží v suterénu byly sledovány tendence uplatňované v již dříve realizovaných rekonstrukcích bytů tohoto domu. Dispoziční změny spočívají, kromě zvětšování počtu místností zřizováním druhých ložnic, zejména v přímém prostorovém propojení vnitřních obytných hal s hlavní obytnou místností, které zásadně mění standard bytů a zdvojnásobují původní velikost obývacích pokojů. Funkcionalistická stavba i její renovace nabízí vysoký standard prostorů, hygienického vybavení i výrobků včetně kuchyní. Netýká se jen bytů, ale i vnitřních komunikací v domě – kamenem obkládané vstupní haly i prostorného schodiště, přímo osvětleného rohovou prosklenou stěnou. Standard domu a všech bytů je umocněn výjimečnými externími podmínkami nárožního pozemku.

 

Rohová poloha domu přímo proti vstupu do Riegrových sadů a blízkost centra města vytvářejí ojediněle atraktivní podmínky pro bydlení. Potenciál pozemku je plně využit byty v původním funkcionalistickém domě, jejichž pokoje jsou otevřeny pohledům do parku i dálkovým výhledům na severní partie Prahy díky horizontálním pásovým oknům na celou šířku místností. Plně se samozřejmě projeví v bytech a na terasách ustupujícího podlaží a zejména ve třech bytech v nástavbě, které mají zajištěny otevřené výhledy z každé místnosti i z prostorných pobytových teras na všechny světové strany, včetně výhledů na historické centrum Prahy, Petřín a Hradčany.

 

Otevřenost funkcionalistických půdorysů i soudobých bytů v nástavbě je tak v souladu s otevřeností nejbližšího okolí – s velkorysostí Riegrových sadů.

 

 

 

Arch. Prof. Ladislav Lábus (1951)

Pracoval v Projektovém ústavu hlavního města Prahy, Ateliér Delta; od roku 1986 jako vedoucí projektant. Od 1990 pedagog na Fakultě architektury ČVUT  v Praze. V roce 1991 založil svůj vlastní architektonický ateliér LÁBUS AA. V roce 2002 byl jmenován profesorem na Fakultě architektury ČVUT v Praze, od 02/2014 je děkanem tamtéž. V roce 2014 získal cenu Ministerstva kultury za architekturu.

 

Rekonstrukce a realizace (výběr):
Palác Langhans, 2002

Paličkova vila, 2003

Edisonova transformační stanice, 2007

Jízdárna Pražského Hradu, 2007
Dům pečovatelské služby Český Krumlov, 1997

Hotel Karlov Benešov, 2008

 

Rodinné domy a vily (výběr):

Vonoklasy, 1998

Mukařov, 2004

Podbaba – Praha, 2004

Komořany, 2005

Řevnice, 2006

Vidovice, 2012

Hájek – Praha, 2015

 

 

Zuzana Meisnerová Wismer (1956)
absolventka FAMU, režisérka dokumentárních filmů, galeristka (Langhans Galerie Praha), koordinátorka záchrany Archivu Langhans, obdivovatelka všech profesí na stavbách.
Od roku 1995 spolupráce s architektem Lábusem při renovaci domu Na Smetance,
1996–2002 projekt, příprava, realizace rekonstrukce Paláce Langhans (s architektem L. Lábusem).

 

 

Rolf Wismer (1945)
hotelový manažer, koordinátor sociálních projektů v gastronomii, galerista (Langhans Galerie Praha), obdivovatel architektury a umění, Švýcar s náklonností k České republice.

 

 

byt č. 19

smetanka 05br_263

 

 

 

site by František PolákTeodorik Menšl